OMLOUVÁME SE, V SOUČASNÉ DOBĚ PROBÍHÁ TECHNICKÁ ÚDRŽBA ESHOPU.
 1. Úvod
 2. Výbava
 3. Spánek

Výbava pro miminko - potřeby na spaní

Výbava pro klidný spánek miminka

Miminka milují řád a každodenní činnosti pokud možno v naprosto stejnou dobu. Převlečení do pyžámka by mělo být nedílnou součástí večerního uspávacího rituálu každého dítěte. Pyžámko by mělo pro miminko být především pohodlné, nikde by ho nemělo tlačit, škrábat ani táhnou. Vyrobeno by mělo být z měkkého, dobře prodyšného přírodního materiálu jakým je především bavlna.


Taktéž postýlka by měla být místem, kde se miminko bude cítit bezpečně. Mantinel případně doplněný nebesy sice není nutný, ale malá miminka se zpočátku obvykle cítí lépe v menších uzavřených prostorech. Při současném osazení mantinelu a přehozu deky přes pelest u nohou na dítě tolik netáhne a vy budeme mít vždy po ruce teplou přikrývku.

Výbava pro novorozence | spánek

Výbava pro spánek miminka

Další doporučené vybavení

 • nebesa s držákem, případně síťku proti hmyzu
 • monitor dechu přináší v prvních měsících po narození miminka větší klid jeho rodičům. Své využití rovněž najde v případech, kdy novorozenec má různě zdravotní problémy nebo třeba silnou rýmu
 • elektronické chůvičky nejsou rozhodně nutné, ale zejména při větší vzdálenosti rodičů od dítěte, jsou dobrým pomocníkem
 • dudlík s klipem - o kladech a záporech dudlání toho bylo napsáno mnoho a správné bude to, co uděláte Vy sama, buď jej pořídíte nebo ne
 • kolotoč nad postýlku
 • polohovací klín pro polohu se zvednutou hlavičkou
 • polohovací podložku pro uložení miminka na bok
 • polštář a peřinu nebudete potřebovat minimálně do 1 roku věku dítěte, mnohdy je však finančně výhodnější je zakoupit v sadě s ostatními věcmi kupovanými na počátku
 • povlečení i zde platí totéž, co u polštáře s peřinkou

Stejně jako výbavičku třeba před první použitím pratelné věci vyprat v nedráždivém a jemném pracím prostředku. Při praní se nepoužívá aviváž a prádlo vyžehlit.


Jakou mám vybrat postýlku


Z jakého dřeva mám koupit dřevěnou postýlku?

Přestože postýlka má plnit hlavně funkci bezpečného útočiště pro Vaše miminko, neméně důležitý je její vzhled a druh materiálu, ze kterého je vyrobena. Postýlky z tvrdého dřeva (buku, třešeň apod.) snesou mnohem větší provozní zátěž, než postýlky z měkkého dřeva (borovice, smrk) a i spojovací prvky v tvrdém materiálu lépe drží a méně se vyklají. Měkké dřevo je také náchylnější k poškození ať již při jejím stěhování nebo při jejím užívání Vaším miminkem. Jisté je, že do měkkého dřeva se Vašemu dítku budou lépe tisknout první zoubky a testování pevnosti jednotlivých příček tvrdými hračkami bude také znát. Avšak i postýlka z měkkého dřeva plně poslouží potřebám Vašim i malého nocležníka, byť na konci svého užívání na ní budou jednotlivé aktivity více znát. Při výběru je třeba také myslet na to, že po nějakém čase bude postýlky přestěhována z Vaší ložnice do dětského pokojíku a i zde by měla trochu ladit se zbývajícím nábytkem.

 

Je třeba pořídit také druhou postýlku?

Druhá postýlka může sloužit, tzv. na hraní např. v obýváku. Z praktických důvodů je vhodné jako druhou postýlku použít postýlku cestovní. Zde jednoznačně doporučujeme, abych z ní byl dobrý výhled, s tím, že přívětivější pro oči miminka je tmavá - černá síťka, přes kterou je vidění dokonalejší a nedochází k rozmazávání objektů umístěných za síťkou. Totéž platí i o sítích proti hmyzu. U dobré cestovní postýlky je možné některou ze stran odepnout, aby dítě mělo možnost z ní jednoduše vylézt a zase se do ní vrátit. Při cestování je pak tato postýlka snadno složitelná a na novém místě snadno připravíte prostor, který je Vašemu dítěti blízký.

 

Mám koupit postýlku se stahovací bočnicí?

Vaše maminky a babičky Vám jistě náležitě vysvětlí, proč je třeba mít postýlku se stahovací bočnicí. Faktem je, že dnes již nejsou postýlky tak vysoké jako dřív a bočnice se u většiny dostupných postýlek stahuje jen o nějakých 15-25 cm. Většina maminek průměrného vzrůstu tuto funkci stejně nevyužívá. Zpravidla také postýlky se stahovací bočnicí mají jen 2 možné výšky nastavení roštu. Na druhou stranu plánujete-li v dohledné době další přírůstek, bude se Vám při naklánění nad postýlkou s novým bříškem hodit každý centimetr, o který bude bočnice níže. Současně také odstraněním posuvné bočnice a umístěním postelového roštu do spodní pozice, získáte v pozdějším věku svého dítěte postýlku, do které si bude schopno bezpečně samo vlézt.

 

K čemu jsou vyndavací příčky?

Vyndavací příčky umožňují dítěti v určitém věku bezpečně opouštět a vracet se do postýlky a současně zbytek bočnice poskytuje dostatečnou zábranu proti vypadnutí dítěte z postýlky během spánku. Zpravidla se dají vyndat 2 – 4 sousední příčky, které vytvoří dostatečně velký a bezpečný průlez pro vaše pohybující se dítě. Takovýto průlez je pro dítě zcela jistě bezpečnější, než aby se naučilo postýlku opouštět přes vysokou bočnici. K některým postýlkám je také možné dokoupit bočnici, která má prostor pro bezpečný vlez a výlez Vašeho dítěte, ale nemá již horní madlo jako varianta s vyndavacími příčkami. Prostor pro opuštění postýlky je tak pro dítě bezpečnější.

 

Postýlka na kolečkách?

Většinu postýlek je možné osadit kolečky, která jsou většinou dokupována zvlášť. Postýlky mají obvykle již připraveny otvory v nohách pro snadné osazení. Kolečka vám velmi usnadní přemisťování postýlky ať už v rámci jednoho pokoje či celého bytu. Leckterý rodič pak pohyblivou postýlku využívá k pohupování dítěte, které ne a ne usnout. Plánujete-li častější přesouvání postýlky, rozhodně pořízením koleček neprohloupíte. K přesouvání postýlky na kolečkách nebudete potřebovat druhou osobu a navíc přesouvání na kolečkách bude přívětivější jak ke konstrukci postýlky, tak zejména k podlahovým krytinám Vašeho bytu.

 

Jak velkou mám koupit postýlku - 120 x 60 cm nebo raději větší?

Většina rodičů se shoduje na tom, že praktičtější pro miminko jsou postýlky v rozměru 120x60 cm. Jsou levnější, lépe je umístíte do prostoru Vaší mnohdy již tak stísněné ložnice a spolu s mantinelem a nebesy se v nich miminka necítí tak ztracené. V okamžiku, kdy je postýlka dítěti již malá se pak vyplatí koupit mu rovnou velkou válendu, neboť při rychlém růstu malých dětí mezistupeň o rozměru 140 x 70 využijete po velmi krátkou dobu.


 

Jsme KATKA obchod pro miminko i maminku

Usnadníme Vám přípravu na příchod nového člena rodiny i období jeho dalšího růstu a spokojeného vývoje. Pomůžeme Vám s pořízením kompletní výbavy, kterou pro nového člena rodiny budete potřebovat. Preferujeme především české výrobky a výrobky českých firem.

O společnosti

Naše kamenná prodejna

Plzeň, V Šipce 670/3

mapa Katka obchod pro miminko Plzeň
Kontakty
Logo
Obchod pro miminko i maminku
info@obchodpromiminko.cz
(Po - Pá, 9 - 17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz