1. Úvod
 2. Výbava
 3. Pro všední den

Výbava pro miminko - užiteční pomocníci a lékárnička

Každodenní výbava pro péči o miminko

Péče o miminko Vám během den, a mnohdy i během noci zabere mnoho času. Miminka milují řád a každodenní činnosti pokud možno v naprosto stejnou dobu. Splnění očekávaného jim pak do života přináší tolik potřebnou jistotu. Přebalování, mytí, krmení i koupání neslouží jen k naplnění základní péče o miminko, ale především je příležitostí ke vzájemné komunikaci mezi dítětem a jeho rodiči. Využijte tyto okamžiky bezprostřední blízkosti k povídání, zpívání i mazlení s miminkem. Pamatujte, že děti rychle stárnou a u miminek jde vývoj mílovými kroky vpřed. Můžete-li užívejte si každou minutu s Vaším drobečkem.

Potřeby na péči o novorozence

Šikovní pomocníci pro péči o miminko

 • otáčivý kolotoč nad postýlku - ať již hrací, či tichý, věřte, že už několikadenní novorozenec bude jeho pohybem fascinováno
 • hračka - lehký kousací předmět - již po pár týdnech udrží miminko v ručičce lehký předmět, velmi se osvědčují předměty černobílé, popř. jiné s vysokým barevným kontrastem, neprohloupíte ani s kousacími kroužky vydávajícími jemné zvuky. Nejoblíbenějším se stává většinou tzv. špendlík.
 • hrací deka nebo hrací desky (puzzle) pro pobyt mimo postýlku je vhodné položit dítě na měkkou a hlavně od země izolující vrstvu, barevné provedení a případně rozebíratelné puzzle budou miminko bavit dlouhé měsíce
 • šátek, baby-vak nebo nosítko - nechcete-li nechávat miminko samotné jsou tyto nosící systémy neocenitelnými pomocníky
 • dětské lehátko - lehačka - praktický pomocník, ve kterém má miminko přehled po svém okolí. Lehátko, stejně tak jako autosedačka není vhodná pro dlouhodobý pobyt dítěte neboť omezuje jeho pohyb. Doporučená je doba do dvou hodin denně. Praktickým se pak lehátko stává v době, kdy je dítě již krmeno.

Lékárnička pro miminko

 • desinfekce - 60% líh nebo praktičtější Septonex ve spreji
 • vatové anatomické tyčinky
 • Perlan nebo gáza
 • krém proti opruzeninám - Sudocrem, Bepanthen nebo Infadolan
 • Opthalmo - septonex nebo borová voda na očíčka
 • dětský teploměr
 • nosní odsávačka - ruční nebo na vysavač
 • lék na horečku - doporučujeme pořídit po konzultaci s dětským lékařem
 • dětský olejíček popř. krém na zvlhčení kůže

Proč miminko brečí, aneb miminka musejí křičet


Motto: Čím dříve rodič přijme křik jako nezbytnou součást miminka, tím lépe pro ně oba.

Křik

První křik miminka je rodiči toužebně očekáván, je jasným důkazem toho, že miminko žije a dýchá. Později v režimu všedního dne však platí, že všeho má být s mírou. Musíme si však uvědomit, že pláč a křik je pro miminko jediný způsob, jak upozornit na sebe, své pocity a potřeby. Malé miminko do doby uvědomění si samo sebe nepláče a nekřičí proto, že chce své rodiče rozlobit, nikdy nekřičí bezdůvodně a vždy ho něco trápí. Časem se všichni rodiče naučí rozpoznat, co jejich drobečka trápí a proč je nespokojené. Křik a pláč je tak nezbytným prostředkem vzájemné komunikace, je k němu tak přistupovat.


Hlad?

Jednou ze základních fyziologických potřeb, jejíž ukojení se bude Vaše miminko v prvních týdnech dožadovat nejčastěji je kojení, resp. krmení. Kojené děti mohou mít hlad již hodinu a půl po posledním kojení. Křik či pláč z hladu poznáte především tak, že nabídnete-li miminku svůj malíček, okamžitě se k němu přisaje a bude ho sát. Současně se také uklidní a to až do té doby, kdy mu dojde, že z něj nic nedostává.


Mokrá plena?

Poznat, zda-li miminko pláče pro mokrou či plnou plenu patří mezi ty jednodušší záhady dětského pláče. Mnohdy je příčinou mokrý a opruzený zadeček. I při jen malinkém zarudnutí spojeném s nepříjemným vlhkem či dokonce stolicí dovede miminko propuknout v nezadržitelný pláč. Krom mokré pleny může být přičinou i to, že plena dítě škrtí nebo škrábe, mnohdy tak pomůže miminko jen zkusmo znovu přebalit a problém je pryč. V pozdějším věku bude postačovat, aby se miminko dostalo na přebalovací pult a samotné započetí přebalování povede v jeho uklidnění neboť uz bude vědět, co ho za malinkou chvilinku čeká.


Potřeba něco dumlat - dudlík ano či ne?

Každé miminko má velmi silně vyvinutý sací reflex, který má za úkol zajistit jeho fyziologické přežití. Pokud svůj dumlací reflex plně neuspokojí při kojení, bude dumlat cokoliv, se mu dostane do pusinky. Dudlík nebo také šidítko, hračku, šňůrky od zavinovačky i své prstíky. Otázka, zda je pro dítě dobrý dudlík je především otázka nastavené výchovy a postoje rodičů. Pro uklidňování a utišování plačícího miminka se dudlík historicky mnohokráte osvědčil, jsou však i děti, které jej vytrvale odmítají. Každopádně pro zdravý vývoj zubů a čelisti je dobré jej používat přiměřeně a nikoliv nechávat dítě dumlat mnoho hodin denně. Pro nejmenší dítě by dudlík měl být anatomicky tvarován a v prvních měsících by měl být pokud možno měkký silikonový a nikoliv kaučukový. Vysvětlujte to však miminku, který se dožaduje toho kaučukového. :-)


Únava?

Mnoho hlasů, lidí, zvuků, cizí prostředí, stres v rodině a mnoho dalších jevů mohou vést ke stavu, kdy miminko i přes velkou únavu je rozrušeno natolik, že není schopno usnout a neutišitelně brečí. V takovém případě pomůže, když vezmete miminko pevně do své náruče a odejdete s ním do klidné místnosti, kde na něj budete klidně mluvit, chlácholit ho, případně mu tiše zazpíváte, dokud se neuklidní a spokojeně neusne.


Bolest?

Bolestivý křik se většinou velmi odlišuje od toho ostatního. Bolestí miminko křičí zpravidla velmi pronikavě až ječivě a většinou je křik také doprovázen s ní spojenými pohyby tělíčka, kroucením či jinými nepřirozenými pohyby. Mnoho kojenců trpí v prvních týdnech nadýmáním a s tím spojenými bolestmi bříška. Každopádně déle trvající bolestivý křik, při kterém nepomáhají Vámi několikrát osvědčené fígle, je vhodné konzultovat s lékařem.


Chlad či horko?

Termoregulační systém není u miminek ještě plně vyvinut a proto tyto snadněji prochladnou, ale také se dokáží rychle přehřát. Studený nos či ručičky nejsou v žádném případě ukazatelem tělesné teploty miminka. Vlastní teplotu miminka nejlépe zjistíte, pohmatem na tělíčko či jednodušeji do zátylku miminka. Je-li miminko nápadně bledé, popř. s nafialovělým okolím pusinky a má také studená zádíčka či zátelek, je mu z největší pravděpodobností zima. Naopak zarudnutý obličej a horký dech jsou příznaky přehřátí. Pamatujte, že miminko ještě nemá vyvinuté potní žlázy a proto není schopno se samo chladit. Je tedy výhradně na nás, abychom mu zabezpečili náležitou tělesnou teplotu i za cenu jeho trvalého sledování, při oblékání či naopak svlékání. Překvapením pro mnohé je pak fakt, že i pro ty nejmenší se vyrábí oblečení z funkčních materiálů (např. OUTLAST) a věřte, že kdo jednou zkusil pro miminko něco funkčního, již nebude chtít nic jiného.


Nuda?

Není nic neobvyklého, že po uskokojení těch nejzákladnějších potřebu bude miminko vyžadovat i lidskou blízkost, tělesný kontakt a také nějaké rozptýlení. Křik tak může znamenat i to, že miminko nemá co dát do ručičky, nudí se, chtělo by se pochovat, pomazlit, slyšet Váš hlas nebo jen vidět Vás ve svém okolí.


I přes veškerou snahu a pozorování chování Vašeho miminka mnohdy nezjistíte proč miminko pláče. Není to tím, že byste byli špatnými rodiči a nevěděli, co Vaše miminko požaduje. V takovém případě, jsme-li si jisti, že miminku nic nechybí je třeba vzít malého řvoucího tvorečka do náruče a prostě ho nechat vyplakat. Věřte, že čím přívětivěji na něj budete mluvit, tím rychleji se uklidní.

 

Jsme KATKA obchod pro miminko i maminku

Usnadníme Vám přípravu na příchod nového člena rodiny i období jeho dalšího růstu a spokojeného vývoje. Pomůžeme Vám s pořízením kompletní výbavy, kterou pro nového člena rodiny budete potřebovat. Preferujeme především české výrobky a výrobky českých firem.

O společnosti

Naše kamenná prodejna

Plzeň, V Šipce 670/3

mapa Katka obchod pro miminko Plzeň
Kontakty
Logo
Obchod pro miminko i maminku
info@obchodpromiminko.cz
(Po - Pá, 9 - 17 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz